2.9.2019 Osana Cerviä

Kesätyö on näytön paikka

kesätöissä cervillä

Kesätöiden löytäminen ei aina ole helppoa tai nopeaa, mutta sinnikkyys palkitaan. Järvenpääläinen 20-vuotias Vili Tuokko kertoo, että kävi ensimmäisen kerran vuosi sitten Cervillä haastattelussa: ”Silloin ei vielä tärpännyt, mutta nyt keväällä rekrytapahtumassa Hesassa tapasin Peten, joka pyysi käymään juttusilla ja niin paikka aukeni.

Rakennusliiton rekrytointipäivillä, minne Cervi oli kutsuttu esittelemään toimintaansa, Vili erottui joukosta aktiivisuudellaan ja innostuneisuudellaan. ”Eduksi oli myös, että Vilillä oli kokemusta alalta jo ennestään ja IV-alan opinnotkin loppusuoralla Keudassa Keravalla”, kertoo Cervin toimitusjohtaja Petri Valve.

Iv-alan työ yhdistyi opintoihin

Kätevää Vilin mielestä oli, että kesätyön sai liitettyä opintoihin. Kesätyön päätteeksi Vili teki nimittäin osan opinnoissaan vaadituista näytöistä Cervillä.

Vilin pesti alkoi Cervillä varsinaisesti kesäkuun alussa, mutta jo toukokuussa ehti olemaan yksi keikka. Perehdytys tapahtui näppärästi työn ohessa. Vili kertoo, että kiersi aluksi useamman eri ryhmän mukana, työt näytettiin, miten tehdään ja sitten se tehtiin itse. ”Tekemään on päässyt jo kaikenlaista esimerkiksi: säätöä, mittauksia, hormijuttuja ja asennuksia ja puhdistusta. Vähän kaikkea mitä Cervillä voi tehdä.”

”Törkeen hyvä tiimi”

Tyypillinen työpäivä alkoi, jo ennen kello 7:ää. Työmaalla tehtiin vaaditut hommat rennossa hengessä. ”Heitettiin läppää ja tehtiin töitä”, kuvailee Vili. Mitään erityisiä suosikki- tai inhokkiduuneja ei Vilin mielestä ollut, vaan tärkeintä hänen mielestään oli että: ”Pääsin tekemään ihan oikeita töitä.”

”Törkeen hyvä tiimi”, Vili kuittaa työkavereistaan.

Tähän kesään ei lomaa Vilille jäänyt, vaan hän jatkaa suoraan kouluun. Koulua on jäljellä enää syksy ja sitten pitäisi valmistua. Suunnitelmia jatkoon toki on, ”Ekaksi teen vähän aikaa töitä ja sitten ehkä ammattikorkeaan, katsotaan nyt”, tuumailee Vili. Haastatteluhetkellä kesän kohokohta, oli vielä edessäpäin – Blockfest Tampereella.

Vilin terveiset nuorille, jotka etsivät kesätöitä: ”Rohkeasti hakemaan ja jos saa näytön paikan, niin tekee sitten hommat kunnolla.”


Cervillä oli kesätöissä 2019 kesänä 5 nuorta. Lisäksi Cervin Mestariopistossa työskentelee lähes 20 ilmanvaihtoalalle aikovaa nuorta tai alanvaihtajaa. Työssä oppien ja mestarin kanssa eteneminen tekee heistä ilmanvaihtoalan ammattilaisia Huippujengiimme. Teemme yhteistyötä monen eri oppilaitoksen kanssa (mm. Keuda, Amiedu, Stadin ammattipoisto, Careeria, Omnia, Luksia) tarjoten sekä oppisopimuspaikkoja että työharjoittelupaikkoja.

 

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Osana Cerviä

Uutisvirta

14.7.2026

Yli 50 vuotta osaamista – Metalli ja LVI Lundgren Oy jatkaa kasvuaan osana Cervi-konsernia

Metalli ja LVI Lundgren Oy on allekirjoittanut sopimuksen liittymisestä osaksi Cervi-konsernia. Vuonna 1973 perustetun yhtiön liikevaihto oli vuonna 2025 noin 12 miljoonaa euroa. Yrityskauppa vahvistaa Cervin talotekniikan kokonaisosaamista ja kasvattaa konsernin kykyä toteuttaa entistä vaativampia teollisuuden, energiatekniikan ja kiinteistöjen projektikokonaisuuksia.

6.7.2026

Tuotannosta toimistoon – näin ilmanvaihto tukee kahden erilaisen uudiskohteen toimintaa

Cervi-konserniin kuuluva Keski-Uudenmaan Ilmastointi on mukana toteuttamassa kahta merkittävää uudiskohdetta yhteistyössä Jatke Toimitilojen kanssa. Tuusulaan rakentuva DEXISin tuotanto- ja logistiikkakeskus sekä Keravan Energian uusi toimitalo ovat käyttötarkoituksiltaan hyvin erilaisia, mutta molemmissa laadukkaalla ilmanvaihdolla on keskeinen rooli rakennuksen toimivuuden, energiatehokkuuden ja käyttäjäkokemuksen kannalta.

29.6.2026

Cervi vahvistaa asemaansa Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla – Avento liittyy osaksi valtakunnallista olosuhdetekniikan verkostoa

Seinäjokelainen Avento Oy on liittynyt osaksi Cervin valtakunnallista olosuhdetekniikan verkostoa. Yrityskauppa vahvistaa Cervin palvelukykyä sekä Etelä-Pohjanmaalla että Pohjanmaalla ja tuo konsernille uudet paikalliset toimipisteet Seinäjoelle ja Vaasaan. Vuonna 1985 perustettu Avento Oy tunnetaan erityisesti sisäilma- ja ilmanvaihtopalveluiden asiantuntijana. Yritys tarjoaa ilmanvaihtojärjestelmien puhdistuksia, huoltoja, mittaus- ja säätöpalveluita sekä energiasaneerauksia ja puhallinsaneerauksia yrityksille, taloyhtiöille ja julkisille toimijoille. […]