4.11.2021 Uutinen

Tulevaisuuden Cerviläisiä koulutetaan tammikuusta alkaen yhteistyössä Taitotalon ja TE-Toimiston kanssa

Kiinteistökannan vanhetessa tarve huoltaa, puhdistaa ja korjata ilmanvaihtolaitteita lisääntyy jatkuvasti. Ilmanvaihtoalalla on erittäin hyvät työllisyysnäkymät ja ala tarjoaa monipuolisia työtehtäviä ja mahdollisuuksia erikoistua mm. mittaukseen ja tasapainotukseen, puhdistukseen tai vaikka IV-koneiden huoltoon.  LVI-alallakin vallitsee työvoimapula ja ammattilaisten löytäminen tehtäviin on Cerville erittäin tärkeää.

Haluamme olla osa ratkaisua

Koska vastuullinen tekeminen kuuluu Cervin toimintaan, haluamme olla osa ratkaisua. Aloitamme tammikuussa 2022 Taitotalon kanssa jo toisen ilmanvaihtojärjestelmien puhdistus- ja huoltokoulutuksen, joka toteutetaan työvoimakoulutuksena.

Olemme useamman vuoden kouluttaneet hyvällä menestyksellä ilmanvaihtoalan osaajia oppilaitosyhteistyönä mm. Taitotalon kanssa, ja osaajat ovat aina löytäneet paikkansa Cerviltä. Meille on tärkeää mahdollistaa urapolku ja elinikäinen oppiminen monipuolisen kurssitarjonnan ja Cervin Mestariopiston kautta.

Nyt alkavaan koulutukseen voi hakea, mikäli on parhaillaan työttömänä tai työttömyysuhan alaisena. Koulutukseen valituilla on mahdollisuus päästä 5 kuukauden koulutuksen jälkeen osaksi Cervin Huippujengiä.

Lisätietoja ja koulutuksen sisällön löydät Taitotalon sivulta.

Haku on auki – tartu tilaisuuteen!

 

Osaamisen kehittäminen on Cervin toiminnan kulmakivi. Cervin Mestariopistossa koulutetaan uusimpien tekniikoiden ja työkalujen taitamisen lisäksi muun muassa työturvallisuutta, ensiapua ja asiakaspalvelua. Myös aktiivinen yhteistyö oppilaitosten kanssa on tärkeä osa toimintaamme.

Tutustu Cervin Mestariopiston toimintaan.

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uutinen

Uutisvirta

10.6.2026

Milloin kiinteistön kylmälaitos kannattaa uusia? 4 merkkiä päätöksen tueksi

Toistuvat viat, kasvavat energiakulut, heikentynyt sisäilma ja vaikeasti saatavat varaosat voivat olla merkkejä siitä, että kylmälaitoksen uusiminen on ajankohtaista. Tässä artikkelissa käymme läpi neljä selkeää merkkiä, joiden avulla voit arvioida, kannattaako vanhaa järjestelmää enää korjata vai onko aika investoida uuteen, energiatehokkaampaan ratkaisuun.

20.4.2026

20 vuotta Keski-Uudenmaan Ilmastointia – luotettavaa tekemistä ja vahvaa asiantuntemusta

Keski-Uudenmaan Ilmastointi täyttää tänä keväänä 20 vuotta, ja yksi asia kertoo yrityksen tekemisestä enemmän kuin mikään muu: yksikään urakka ei ole valmistunut myöhässä vuodesta 2006 alkaen.

17.4.2026

“Tuntui heti, että nämä ovat meidän äijiä” – kolmen sukupolven Kylmäset löysi Cervistä uuden kasvun vaiheen

Kun perheyritystä on rakennettu yli 50 vuotta, päätökset eivät synny kevyesti. Kylmäset Oy:n toimitusjohtaja Niilo Mäkinen on kasvanut yrityksen mukana kirjaimellisesti – työmaalta johtoon. Siksi myös päätös liittyä Cerviin oli enemmän kuin liiketoimintaratkaisu: se oli jatkumo tarinalle, joka alkoi jo vuonna 1969. Työmaalta toimitusjohtajaksi – yrittäjyys kasvoi tekemisen kautta Kylmäsetin tarina alkaa Niilon isoisästä, joka […]