Rahoitusmahdollisuus Cervi Groupin asiakkaille: Helppo tie energiatehokkuuteen

Energiaremontin tai muun projektin rahoittaminen voi olla haasteellinen askel monelle yritykselle, erityisesti taloyhtiöille. Mutta älä huoli, meillä on ratkaisu tähän pulmaan. Cervi Group on solminut yhteistyösopimuksen rahoituskumppani Funder Financen kanssa, tarjoten asiakkaillemme helpon pääsyn rahoitukseen tarpeidensa mukaan.

Miksi rahoitus kannattaa Cervin asiakkaille?

Leasingrahoitus on moderni ja selkeä tapa tehdä energiaa säästäviä hankintoja taloyhtiöille tai yrityksille. Suunnittelu, laitteet ja asennuspalvelut voidaan rahoittaa samassa paketissa. Rahoituksen hakuprosessi kumppanimme avustuksella on huomattavasti nopeampi verrattuna perinteiseen lainarahoitukseen. Voit suunnitella ja toteuttaa energiansäästöparannukset kokonaishankkeena ja hyödyntää niiden tuomia säästöjä välittömästi. Leasingrahoitus ei välttämättä vaadi yhtiökokouksen päätöstä ja valtuuksia, ja se on kokonaisuudessaan kilpailukykyinen vaihtoehto lainalle.

Eikä siinä vielä kaikki. Kiinteä kuukausimaksu on helppo budjetoida eikä omarahoitusosuutta yleensä tarvita. Lisäksi kiinteä leasingmaksu asuinneliöitä kohden kuukausitasolla parantaa asumismukavuutta ja luo arvoa asukkaille.

Esimerkkilaskelma rahoituksen vaikutuksesta vastikkeeseen:
 As Oy:n kokonaisasuinpinta-ala 3.500 m2

  • Esim. 10 000 € kerralla vs. 0,079 €/kk/m²
  • Esim. 250 000 € kerralla vs. 1,28 € / kk / m²

Kuinka hakea rahoitusta taloyhtiölle?

Kun tiedämme projektin laajuuden, saat Cervin Groupin palveluille ja tuotteille tarjouksen ja halutessasi myös rahoitusmahdollisuuden. Rahoituksen hakeminen voi tuntua monimutkaiselta, mutta yhteistyökumppanimme auttaa sinua kaikissa vaiheissa ja pääset nopeasti hyötymään energiatehokkaista uudistuksistasi.

Ja mikä parasta, rahoituksen kustannus ja vaikutus vastikkeeseen on yleensä hyvin maltillinen. Päätöksen rahoituksen hankkimisesta voi tehdä jopa taloyhtiönhallituksen kesken. Energiaremontin säästötkin alkavat kertyä heti, kun aloituskustannukset ovat hallinnassa.

Mikäli kiinnostuit, autamme mielellämme energiahankkeiden suunnittelussa ja niiden rahoituksessa.

Energiaremontti käynnissä taloyhtiössä

 

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Energiansäästö Uutinen

Uutisvirta

1.10.2025

Cervi laajentaa toimintaansa Kymenlaaksossa. Kylmähuolto Kalsea Oy ostaa AH-Coolin liiketoiminnan

Cervi-konserniin kuuluva Kylmähuolto Kalsea Oy on ostanut kouvolalaisen AH-Coolin liiketoiminnan, joka on palvellut asiakkaita kylmäalalla jo lähes 30 vuoden ajan. Yritysten yhdistyminen luo perustan entistä paremmalle asiakaspalvelulle sekä innovatiivisille ratkaisuille, jotka vastaavat Kymenlaakson alueen kasvaviin tarpeisiin. Kaupan myötä Cervi-konserni vahvistaa asemaansa alueella ja laajentaa palveluvalikoimaansa strategiansa mukaisesti.

16.9.2025

Miten kerrostalon lämmitysjärjestelmän uusiminen toteutetaan?

Kerrostalon lämmitysjärjestelmän uusiminen on monivaiheinen prosessi, joka vaatii huolellista suunnittelua ja asiantuntevaa toteutusta. Meillä Cervi-konsernissa on vankka kokemus erilaisten kerrostalojen ja taloyhtiöiden lämmitysjärjestelmien modernisoinnista ilmanvaihdon ja lämpöpumpputekniikan asiantuntijoina.

1.8.2025

Pekka Björkman nimitetty Cervin hankintajohtajaksi – vahvistamaan konsernin yhteistyötä, kilpailukykyä ja vastuullisuustavoitteita

Cervi on nimittänyt Pekka Björkmanin hankintajohtajaksi 4.8.2025 alkaen. Nimitys tukee konsernin strategista tavoitetta kehittää hankintatoimintaa entistä yhtenäisemmäksi, vastuullisemmaksi ja kilpailukykyisemmäksi. Hankintatoiminnalla on keskeinen rooli kasvavan konsernin kilpailukyvyn ja yhteistyön kehittämisessä.