10.4.2025 Uutinen

Cervi-konsernin yhtiöt jatkavat itsenäisinä yrityksinä

Hyvät asiakkaat ja yhteistyökumppanit,

Cervin strategiaan kuuluu liittoutuminen olosuhdetekniikan parhaiden erikoisasiantuntijoiden kanssa niin ilmanvaihto-, kylmä- kuin energiaratkaisujen osalta.

Kaikki Cervi-konsernin yhtiöt jatkavat toimintaansa itsenäisinä yhtiöinä omilla brändillään ja y-tunnuksillaan osana Cerviä. Yhtiöt toimivat markkinaehtoisesti ja niiden välinen kilpailu säilyy ennallaan. Yhtiöt vastaavat itsenäisesti asiakkuuksistaan, tarjouksistaan ja hinnoittelustaan.

Cervi-konsernissa keskitymme parhaiden ratkaisujen, innovaatioiden ja volyymietujen hyödyntämiseen konsernitasolla. Näin varmistamme toimialan kehittämisen ja asiakkaidemme parhaan mahdollisen palvelun. Cervi-konsernin yhtiöihin voit tutustua täältä.

Haluan kiittää luottamuksestanne ja hyvästä yhteistyöstä.

Ystävällisin terveisin

Jarno Hacklin
toimitusjohtaja
Cervi Oy
jarno.hacklin@cervi.fi, p. 040 864 4401

 

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uutinen

Uutisvirta

26.8.2026

llmanvaihtoyrityksestä valtakunnalliseksi olosuhdetekniikan konserniksi – Cervi ylitti 100 miljoonan euron liikevaihdon

Ilmanvaihtoalan yrityksenä aloittanut Cervi on kasvanut reilussa vuosikymmenessä valtakunnalliseksi olosuhdetekniikan konserniksi. Viimeisimpien yrityskauppojen myötä konsernin liikevaihto ylitti jo kesällä 100 miljoonan euron rajan, ja nyt Cervi on noussut jo yli 120 miljoonan euron tasolle. Samalla yhtiö on saavuttanut etuajassa tavoitteen, joka asetettiin Interan tullessa Cervin pääomistajaksi vuoden 2022 lopussa, ja on hyvässä vauhdissa kohti seuraavia kasvutavoitteitaan.

24.8.2026

Yhdessä olemme enemmän: kolme Cervi-yhtiötä, kaksi kohdetta ja yksi yhteinen tavoite 

Kolme Cervi-yhtiötä yhdisti osaamisensa Leikkipuisto Nuolen ja Leikkipuisto Munkin talotekniikan toteutuksessa Helsingissä. Kahdessa energiatehokkaassa kohteessa maalämpö-, putkisto-, ilmanvaihto-, jäähdytys- ja eristysratkaisut muodostivat yhden hallitun kokonaisuuden.

14.7.2026

Yli 50 vuotta osaamista – Metalli ja LVI Lundgren Oy jatkaa kasvuaan osana Cervi-konsernia

Metalli ja LVI Lundgren Oy on allekirjoittanut sopimuksen liittymisestä osaksi Cervi-konsernia. Vuonna 1973 perustetun yhtiön liikevaihto oli vuonna 2025 noin 12 miljoonaa euroa. Yrityskauppa vahvistaa Cervin talotekniikan kokonaisosaamista ja kasvattaa konsernin kykyä toteuttaa entistä vaativampia teollisuuden, energiatekniikan ja kiinteistöjen projektikokonaisuuksia.