22.1.2026 Uutinen

Cervi ostaa joensuulaisen Itä-Kylmä Oy:n – kylmäpalvelut vahvistuvat ja toiminta jatkuu Joensuussa

Cervi Oy on ostanut Joensuussa toimivan Itä-Kylmä Oy:n. Yrityskauppa vahvistaa Cervin kylmäpalveluliiketoimintaa ja laajentaa yhtiön toimintaa merkittävästi Pohjois-Karjalaan. Samalla se tuo jatkuvuutta Itä-Kylmän paikalliselle toiminnalle Joensuussa.

Itä-Kylmä Oy on pitkän linjan joensuulainen kylmä- ja lämpöpumpputekniikan asiantuntija, jonka palveluihin kuuluvat kylmä- ja jäähdytysjärjestelmien suunnittelu, asennus ja huolto sekä ympärivuorokautinen vikapäivystys. Yritys palvelee erityisesti teollisuuden, kaupan ja julkisten kohteiden kylmä- ja jäähdytystarpeita Pohjois-Karjalan alueella. Itä-Kylmä työllistää kahdeksan alan ammattilaista ja sen liikevaihto on noin 1,6 miljoonaa euroa.

Yrityskaupan myötä Itä-Kylmä Oy jatkaa toimintaansa osana Cervi-konsernia nykyisellä henkilöstöllään ja paikallisella osaamisellaan. Asiakkaille muutos näkyy entistä vahvempana palvelukykynä, laajempana asiantuntijaverkostona ja pitkäjänteisenä kehittämisenä.

Yrityskauppa Itä-Kylmä Oy:n kanssa on meille strategisesti tärkeä askel. Se vahvistaa Cervin kylmäpalveluliiketoimintaa ja laajentaa toimintaamme Pohjois-Karjalaan. Näemme kasvupotentiaalia erityisesti kylmäpalveluissa, ja Itä-Kylmä tuo konserniin vahvaa paikallista osaamista ja pitkän linjan asiantuntemusta.

Cervi Oy:n toimitusjohtaja Jarno Hacklin.

Itä-Kylmä Oy:n näkökulmasta yrityskauppa tarjoaa mahdollisuuksia kehittää toimintaa ja varmistaa palvelujen jatkuvuus alueella.

Meille oli tärkeää löytää omistaja, joka arvostaa paikallista osaamista ja henkilöstöä. Cervin kanssa pystymme kehittämään toimintaamme pitkäjänteisesti ja tarjoamaan asiakkaillemme entistä vahvempaa palvelua – edelleen Joensuusta käsin.

Itä-Kylmä Oy:n toimitusjohtaja Tero Ikonen.

Yrityskauppa tukee Cervin kasvustrategiaa ja vahvistaa konsernin kylmäpalveluja valtakunnallisesti, samalla kun Itä-Kylmä säilyy vahvana paikallisena toimijana Joensuussa ja Itä-Suomessa. Yrityskauppa ei aiheuta muutoksia Itä-Kylmä Oy:n asiakassuhteisiin tai käynnissä oleviin sopimuksiin. Toiminta jatkuu normaalisti Joensuusta käsin.

Lisätietoja

Cervi Oy
Jarno Hacklin, toimitusjohtaja
p. 040 864 4401
jarno.hacklin@cervi.fi

 

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uutinen

Uutisvirta

9.10.2026

Cervi ja TMP-Ilmastointi yhdistävät voimansa Tampereella – enemmän osaamista ja sujuvampaa palvelua

Cervi Oy:n Tampereen ilmanvaihtoliiketoiminnot siirtyvät 1.11.2026 alkaen TMP-Ilmastointi Oy:lle, joka jatkaa toimintaansa osana Cervi-konsernia. Yhdistyminen kokoaa Cervin ja TMP-Ilmastoinnin toisiaan täydentävän ilmanvaihto-osaamisen yhteen ja vahvistaa paikallisia huolto- ja urakointipalveluja. Kylmäpalvelut jatkuvat edelleen Cervi Oy:n tuottamina. Tutut ammattilaiset ja yhteyshenkilöt jatkavat asiakkaiden palvelemista. Paikallista osaamista, valtakunnallista tukea Cervin Tampereen ilmanvaihtoliiketoiminnan ja TMP-Ilmastoinnin osaaminen, asiakastuntemus ja resurssit […]

30.9.2026

Cervi laajentaa teknisten eristysten palveluja Itä-Suomessa – Trekman Oy liittyy osaksi konsernia

Joensuulainen Trekman Oy liittyy osaksi Cervi-konsernia. Yrityskauppa vahvistaa Cervin teknisten eristysten osaamista ja paikallista palvelukykyä Pohjois-Karjalassa sekä täydentää konsernin valtakunnallista eristysliiketoimintaa. Cerviin kuuluu Joensuussa myös kylmä- ja lämpöpumpputekniikkaan erikoistunut Itä-Kylmä Oy.

28.9.2026

Modul-Kanava valittiin Orsapin vuoden toimittajaksi

Cerviin kuuluva Modul-Kanava Oy on saanut merkittävän tunnustuksen pitkäjänteisestä ja laadukkaasta yhteistyöstään. Palkinnon myöntänyt Orsap Oy on suomalainen meriteollisuuden toimittajayritys, joka toteuttaa vaativia laivojen sisustus- ja LVI-kokonaisuuksia sekä avaimet käteen -toimituksia kansainväliseen laivanrakennusteollisuuteen