30.4.2025 Uutinen

Cervi vahvistaa toimintaansa Kymenlaaksossa -osti Kylmähuolto Kalsean

Olosuhdetekniikkaan erikoistunut Cervi on ostanut Kylmähuolto Kalsea Oy:n. Kylmähuolto Kalsea tarjoaa monipuolisia kylmälaitteiden huolto-, korjaus- ja asennuspalveluja teollisuudelle ja muille yrityksille Kouvolassa, Kuusankoskella, Kotkassa ja muualla Kaakkois-Suomessa. Kylmäpalvelut ja erilaiset lämpöpumppuratkaisut ovat jo merkittävä osa Cervi-konsernin olosuhdepalveluista.

– Tämä yrityskauppa tukee asemaamme kylmäalan markkinoilla etenkin teollisuudessa ja laajentaa Cervi-konsernin palvelutarjontaa entisestään, kertoo Petri Valve, Cervin yritysostoista vastaava johtaja.

Antti Riihiaho, Kylmähuolto Kalsean toimitusjohtaja, odottaa innolla yhteistyötä Cervin kanssa.

– Yhdistyminen Cervin kanssa tuo mukanaan valtavasti uusia mahdollisuuksia. Osana Cervi -konsernia voimme tarjota palvelujamme laajemmin ja valtakunnallisesti. Tämä parantaa asiakkaillemme uusien palveluiden saatavuutta ja mahdollistaa olosuhdetekniikkaa entistä isommassa mittakaavassa.

Cervi pyrkii aktiivisesti edistämään nollapäästöistä kiinteistökantaa ja tarjoamaan asiakkaille kestäviä ja tehokkaita ilmanvaihto-, jäähdytys- ja energiankäyttöratkaisuja. Lisäksi Cervi panostaa vahvasti alan digitalisaatioon, vastuullisuuteen ja asiakaslähtöiseen palveluun erityisesti taloyhtiöille ja yrityskiinteistöille.

Riihiaho näkee yrityskaupan tuovan mukanaan vain hyviä asioita ja odotuksia.

– Kylmäala on kokonaisuutena isossa murroksessa, ja sääntelyä on paljon. Digitaalisten ratkaisujen hyödyntämisessä on vielä isoja mahdollisuuksia. Yhteistyö Cervin kanssa tulee viemään meidät pidemmälle kuin mihin yksin pääsisimme. Uusien mahdollisuuksien myötä voimme tarjota isommillekin asiakkaille entistä kiinnostavampia ratkaisuja. Lisäksi meidän porukoille liittyminen Cerviin tuo mukanaan uusia näkökulmia ja mahdollisuuksia, jotka pitävät mielen virkeänä ja auttavat henkilöstöä laajentamaan osaamistaan.

– Olemme innoissamme saadessamme Antin tiimeineen osaksi Cerviä. Tuleva yhteistyö avaa meille uusia mahdollisuuksia ja resursseja, joiden avulla voimme kehittää palveluitamme ja tarjota asiakkaillemme entistä parempia olosuhdepalveluita, päättää Valve.

Lisätietoja:

Petri Valve, johtaja, yrityskaupat, Cervi Oy
puh. +358 40 043 5447
sähköposti: petri.valve@cervi.fi

 

Aiheeseen liittyvät artikkelit

Uutinen

Uutisvirta

26.8.2026

llmanvaihtoyrityksestä valtakunnalliseksi olosuhdetekniikan konserniksi – Cervi ylitti 100 miljoonan euron liikevaihdon

Ilmanvaihtoalan yrityksenä aloittanut Cervi on kasvanut reilussa vuosikymmenessä valtakunnalliseksi olosuhdetekniikan konserniksi. Viimeisimpien yrityskauppojen myötä konsernin liikevaihto ylitti jo kesällä 100 miljoonan euron rajan, ja nyt Cervi on noussut jo yli 120 miljoonan euron tasolle. Samalla yhtiö on saavuttanut etuajassa tavoitteen, joka asetettiin Interan tullessa Cervin pääomistajaksi vuoden 2022 lopussa, ja on hyvässä vauhdissa kohti seuraavia kasvutavoitteitaan.

24.8.2026

Yhdessä olemme enemmän: kolme Cervi-yhtiötä, kaksi kohdetta ja yksi yhteinen tavoite 

Kolme Cervi-yhtiötä yhdisti osaamisensa Leikkipuisto Nuolen ja Leikkipuisto Munkin talotekniikan toteutuksessa Helsingissä. Kahdessa energiatehokkaassa kohteessa maalämpö-, putkisto-, ilmanvaihto-, jäähdytys- ja eristysratkaisut muodostivat yhden hallitun kokonaisuuden.

14.7.2026

Yli 50 vuotta osaamista – Metalli ja LVI Lundgren Oy jatkaa kasvuaan osana Cervi-konsernia

Metalli ja LVI Lundgren Oy on allekirjoittanut sopimuksen liittymisestä osaksi Cervi-konsernia. Vuonna 1973 perustetun yhtiön liikevaihto oli vuonna 2025 noin 12 miljoonaa euroa. Yrityskauppa vahvistaa Cervin talotekniikan kokonaisosaamista ja kasvattaa konsernin kykyä toteuttaa entistä vaativampia teollisuuden, energiatekniikan ja kiinteistöjen projektikokonaisuuksia.